
Microsoft Dynamics 365 Marketing
Använder ni redan idag Dynamics Sales? Eller har ni någon av de övriga Dynamics 365-applikationerna? I sådant fall finns möjligheten att vässa er kundkommunikation ytterligare genom att börja använda Dynamics 365 Marketing.
Marketing-applikationen är en marknadsföringsmodul som är en del av Dynamics 365-miljön. Med hjälp av Marketing kan ni ge era kunder och kontakter en ännu bättre köpupplevelse. Tack vare att Marketing använder sig av samma bakomliggande databas som övriga Dynamics-applikationer kan ni effektivt arbeta med er kunddata på ett ställe, och får en smidig och kostnadseffektiv uppstart.
I Marketing finns möjlighet att arbeta med kundresor, både för planerade nyhetsbrev, säljkampanjer och informationsinsatser likväl som realtidsmarknadsföring som återkopplar efter de interaktioner som kunderna har med er. Ni kan även planera och administrera events, göra uppdateringar på sociala medier, kvalificera leads till Dynamics 365 Sales och mycket mer.
Den tekniska implementationen av Marketing går oftast ganska enkelt, då mycket utav grunddatat redan finns på plats om ni arbetar med andra Dynamics 365-applikationer. Vårt huvudfokus brukar ofta handla om att hjälpa er att hitta strategier som harmoniserar och skapar synergier med ert befintliga säljflöde och att bygga upp underlag med mallar som ni kan använda er av löpande i framtiden. Vi lägger gärna ordentligt med tid på att tillsammans med era medarbetare utbilda och sätta upp en robust grund att stå på, så att ni är trygga att arbeta vidare på egen hand när införandet är klart.
En av de största framgångsfaktorerna som vi ser bland våra kunder är faktiskt att ha dedikerade medarbetare på er marknadsavdelning som lär sig applikationen och drivs av att skapa bra material och kampanjer löpande. Vår roll, efter själva införandet, brukar bli som tekniska rådgivare – vi kan hjälpa till där ni behöver ett bollplank eller tillsammans gå igenom flöden/kundresor och resonera.
Naturligtvis går det även bra att använda Marketing för er som inte använder Dynamics övriga plattform, men om ni har en eller flera befintliga Dynamics 365-appikationer och har fler än 10 användarlicenser till den så blir Marketing ett ännu mer kostnadseffektivt alternativ. Ni får dessutom en enkel och integrationsfri uppsättning mot befintlig kunddata och mycket bra förutsättningar för att komma igång snabbt och smidigt.
Fredrik Gidlöf, Zync Customer Management AB